Kompresor do warsztatu – jaki wybrać?

Kompresor to urządzenie, które wykorzystuje się do uzyskania wysokiego ciśnienia sprężonego powietrza, ma szerokie zastosowanie w warsztatach samochodowych, zakładach rzemieślniczych, oraz w produkcji przemysłowej. Kompresory są klasyfikowane zgodnie z ich przeznaczeniem i wydajnością roboczą. Poprzez dołączanie dodatkowych części można rozszerzyć możliwości tego urządzenia zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Dobry kompresor jest przydatny, gdy chcemy napompować koła, ale także do malowania dość dużych powierzchni.

Szukasz odpowiedniego kompresora do swojego warsztatu samochodowego?

Przy wyborze kompresora do warsztatu powinniśmy kierować się konkretnymi zadaniami, do których potrzebne będzie sprężone powietrze. Podstawowymi kryteriami są pojemność, moc oraz wydajność. Wydajny kompresor może być używany do wielu prac, które muszą być wykonane w warsztacie samochodowym, np.:

  • do zmiany opon, w każdym samochodzie,
  • do pompowania opon powietrzem,
  • przy korzystaniu z kluczy udarowych,
  • jako tester ciśnienia w oponach,
  • do prac malarskich.

Sprężarka tłokowa ABAC PRO

Co jest ważne w kompresorze do warsztatu samochodowego?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie nowego kompresora, należy wziąć pod uwagę przestrzeń, jaką dysponujemy. Mały warsztat z pewnością jest najbardziej wymagający, należy w nim bardzo umiejętnie dysponować przestrzenią, w przeciwnym razie skończymy z „zagraconym” pomieszczeniem, oferującym pracę w niekomfortowych warunkach. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić wymiary oraz wagę, na rynku dostępne są  kompresory o wadze od 46kg do ponad 300kg.

Z wagą wiąże się pojemność zbiornika. Podczas użytkowania kompresora w warsztacie niezwykle ważne jest, aby urządzenie mogło być używane nieprzerwanie przez jak najdłuższy czas. W przypadku stosowania kompresora o zbyt małej pojemności w stosunku do naszych potrzeb dostarczane powietrze nie będzie spełniało pożądanych wymagań. Zamiast oczekiwanej wydajności, przy zbyt niskim ciśnieniu powietrza, niektóre zadania będą trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania.  Oprócz tego urządzenie stale pracuje pod wysokim ciśnieniem, dzięki zabezpieczeniu przed przeciążeniem częściej się wyłącza, co będzie powodować znacznie większe zużycie energii.  Dlatego najbardziej wydajny będzie kompresor o pojemności co najmniej 50 litrów.

Warto zwrócić uwagę także na filtr. Jeżeli powietrze nie jest dobrze filtrowane, na malowanych powierzchniach mogą powstać nieestetyczne pęcherze. Odpowiednie filtry usuwają cząsteczki brudu i inne zanieczyszczenia z wytwarzanego sprężonego powietrza. W sprężarkach olejowych czynnikiem smarującym jest olej, który może dostawać się do sprężonego powietrza. W układach wymagających odpowiedniej czystości powietrza wymagana jest dodatkowa filtracja w celu usunięcia pozostałości oleju.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Niezależnie od wielkości warsztatu, kompresor powinien pracować cicho. Dla dobrego komfortu pracy idealne są urządzenia, które wytwarzają niski poziom hałasu. To szczególnie istotne kryterium, zwłaszcza gdy pracuje się przez wiele godzin w zamkniętym pomieszczeniu, wielokrotnie wzmacniany hałas przy ciągłym użytkowaniu może nawet uszkodzić słuch.

Chociaż kompresory warsztatowe są stosunkowo drogie, mają one wiele zalet w porównaniu z tanimi wersjami do użytku własnego w przydomowym garażu. Z uwagi na długą żywotność warto zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt, bardzo dobrej jakości.

Leave a Reply