Zastosowania zaworów kulowych

Zawory kulowe to bardzo powszechne urządzenia odcinające przepływ gazu oraz wody. Zazwyczaj montowane są w sieciach hydraulicznych jak również i gazowych. Często stosowane są w indywidualnych jak również i dużych systemach przemysłowych. Wyróżniają się dużą niezawodnością oraz prostotą konstrukcji. Sporą zaletą są również małe opory przepływu. Głównym zadaniem zaworów kulowych jest zapewnienie przepływu lub też jego zatrzymanie. Stosuje się je również do regulacji transmisji sprężonego powietrza, oleju oraz innych produktów, które nie reagują z materiałami wykorzystanymi do produkcji zaworu.

Budowa zaworów kulowych

Element zamykający zaworu kulowego zazwyczaj powlekany jest warstwą niekorodującą, a następnie w kuli wywiercany jest walcowaty otwór. Cały element montowany jest w korpusie zaworu w taki sposób, aby można było ustawić walcowaty otwór, wzdłuż aby zapewnić przepływ cieczy bądź gazu oraz w poprzek, aby odciąć komunikację. Sterowanie tym prostym urządzeniem odbywa się za pośrednictwem dźwigni ręcznej lub w sposób mechaniczny. Kąt pomiędzy otwarciem a zamknięciem zaworu wynosi 90o. Szczelność całej konstrukcji zapewniają dwa pierścienie teflonowe obejmujące kulę zaworu od strony wejścia jak również i wyjścia. Szczelność zewnętrzną gwarantują dławiki bądź uszczelnienia na trzpieniu.

Domowe zastosowanie zaworów kulowych

Praktycznie w każdym domu możemy spotkać zawór kulowy w instalacji wodnej czy też gazowej. Montowane są również w instalacjach centralnego ogrzewania, regulacji ciepłej wody czy też instalacjach zewnętrznych do natrysku wodnego. Ich efektywność uzależniona jest od braku zanieczyszczeń w systemie. Każda drobinka piasku może spowodować nieszczelność oraz złą pracę zaworu. Jeżeli spodziewamy się tak zanieczyszczonych instalacji to sugeruje się zamontować filtry siatkowe tuż przed zaworem, aby zapewnić jego wieloletnie działanie.

Najczęściej spotykane typy zaworów w instalacjach domowych

Najpopularniejsze zawory kulowe instalowane w domach to między innymi:

  • zawory kulowe gazowe;
  • zawory zwrotne – zapobiegają cofnięciu się cieczy;
  • zawory grzejnikowe odcinające – ułatwiające odcięcie wybranego grzejnika;
  • zawory grzejnikowe regulacyjne – umożliwiają sterowanie cieczą do poszczególnych grzejników, aby sprawnie regulować temperaturę.

Więcej informacji na temat zaworów kulowych można uzyskać na stronie Zawory-kulowe.com. Jest to szerokie kompendium wiedzy na tematy związane z instalacjami pneumatycznymi jak również poruszana jest tematyka zaworów kulowych.

Leave a Reply